Digitální FOTO
ATC, Astro Telescope Company, a. s.
výrobce a prodejce precizní astronomické techniky


Použití digitálních fotoaparátů
a základy pro fotografování s dalekohledy



Majitelé digitálních fotoaparátů s pevně zabudovaným objektivem i se zoomem se většinou potýkají s problémem, jak provést fotografování přes dalekohled. Řešení je velmi jednoduché a spočívá v tom, že fotografujeme za okulárem dalekohledu. Podmínkou však je, aby fotoaparát měl možnost připevnění filtru nebo jiného příslušenství před objektiv, kterou většina výrobků značkových firem umožňuje. Realizace fotografování pak spočívá jen v dokoupení nebo zhotovení redukce objímky spojující fotoaparát a okulár, kde se tento celek připojí k dalekohledu. Vykreslení obrazového pole pozorovaného na display fotoaparátu závisí především na použitém okuláru a na vzdálenosti objektivu Vašeho digitálního fotoaparátu od okuláru, která má být co nejkratší. Kvalita výsledného obrazu je pak odvislá od kvality všech optických prvků. Pro orientační zjištění možností Vašeho digitálního fotoaparátu je nejlépe nejdříve provést základní odzkoušení pouhým přiložením k okuláru dalekohledu.

Postup pro zaostřování:
1. vizuálně pohledem do okuláru s dalekohledem. Po následném připojení digitálního fotoaparátu další zaostření provede jeho automatika.
2. po kompletním připojení všech částí pohledem na display fotoparátu, kde vzhledem k malému rozměru displaye může být však posouzení ostrosti problematické.


Zobrazení bez černého kruhového ohraničení bez použití zoomu je velmi nepravděpodobné, jelikož maximální obrazový úhlel objektivu je zpravidla větší než u použitého okuláru. Jaké má Váš objektiv maximální zorné pole, tj bez použití zoomu, spočítáte dle vzorce: arctg/2 = d/2/f =světelnost/2.

Příkladem toho, jaké lze očekávat možnosti velikosti obrazu a obrazového pole, jsou demonstrační snímky v rozlišení VGA pořízené digitálním fotoaparátem Sony DSC-P92 (objektiv f=8÷24 mm, 1: 2,8÷5,6) bez použití zoomu s okuláry různých parametrů po připojení na čočkový achromát d80/f480. Přitom parametr dalekohledu má vliv pouze na velikost obrazu v ohraničeném obrazovém poli a na délku expozice.


1. Velikost obrazu a obrazového pole s okuláry S-W typ LE s výstupní pupilou 20 mm, 50°, 1 1/4"
f 25 f 20 f 15 f 9 f 5 Zoom 1,7x pro f 20


2. Velikost obrazu a obrazového pole s okuláry S-W typ UW s různou výstupní pupilou, 66°, 1 1/4"
f 20 f 15 f 9 f 6 Zoom 1,7x pro f 20


3. Velikost obrazu a obrazového pole s okulárem ATC f 16 Es, 1 1/4", 60°, řady Excellent EX
Zoom 1x Zoom 1,7x Zoom 3x


Příkladem omezených možností konstrukce připojovací objímky jsou demonstrační snímky v rozlišení VGA pořízené digitálním fotoaparátem Sony DSC-P92 (objektiv f=8÷24 mm, 1: 2,8÷5,6) s ekonomickým okulárem S-W f10 Super bez použití zoomu. Jeden snímek je s připojovací objímkou a druhý snímek je s pouhým přiložením objektivu na okulár na mechanický dotyk. Přirovnat to lze s pohledem oka do okuláru, kdy oko vzdálíme nebo přiblížíme. Konstrukce připojovací objímky je přitom v co nejkratším provedení s ohledem na to, aby nedošlo k poškození mechanické a optické části digitálního fotoaparátu a daných možností zakončení okuláru.

s objímkou ATC FD bez objímky


I přes vynikající optické vlastnosti objektivu digitálního kompaktu a jeho použití pro běžnou fotografii, může nastat i další omezení u různých provedení digitálních kompaktů a objektivů při fotografování za okulárem dalekohledu.
Speciální moderní konstrukce objektivů s větší proměnlivou ohniskovou vzdáleností při transfokaci obraz sice zvětší, avšak obraz zůstane stále v původním a někdy i zmenšujícím se ohraničeném výsledném obrazovém poli fotoaparátu. Je to dáno tím, že moderní konstrukce objektivu využívá možnosti učelového zmenšení sečné předmětové vzdálenosti v závislosti na aktuálně využitým výsledným obrazovým úhlem. Při fotografování ve spojení s takovýmito objektivy je vhodné volit jen dlouho ohniskový okulár a fotografování provést bez optického přiblížení - zoomu pro zachování co největšího rozměru obrazového pole. Příkladem jsou demonstrační snímky s fotoaparátem Sony DSC-H1 (objektiv f=6÷72 mm, 1: 2,8÷3,7) s upraveným zkráceným fotoadaptérem a redukcí ATC FD1U-SW58 a ve spojení s okulárem Plossl S-W f 32 mm po připojení na čočkový achromát d 70/f350 mm.

Při fotografování s okuláry je potřeba si uvědomit, že jejich použití ve spojení s digitálními fotoaparáty je vždy druhořadné. Okuláry jsou určeny především pro kvalitní vizuální pozorování. Nic však nebrání tomu, aby při splnění optimámích podmínek byly pořizovány kvalitní snímky, např. viz. foto přechodu Venuše přes Slunce.

Jaromír Holubec

selekce
Adaptérové redukce ATC FD jsou k dispozici pro závitové zakončení digitálních fotoaparátů a pro

okuláry ATC s d 0,925"; 0,965"; 1 1/4"; 2"
na závit 25, 30, 35,5, 37, 49, 52, 55, 58

okuláry Sky-Watcher, MEADE a jiných značek d 1 1/4", 2"
na závit 25, 30, 35,5, 37, 49, 52, 55, 58



viz příslušenství ATC


Všechna práva vyhrazena.

Základní informace pro začínajícího uživatele dalekohledu najdete na:
Malá násobilka pro začínajícího pozorovatele

Objednávat můžete písemně na adrese:
ATC, Astro Telescope Company, a. s.,
P. O. Box 75, Nordic Park, Seifertova 33, 750 02 Přerov,
e-mail: atc-astro@quick.cz
Pravidla pro komunikaci e-mailem
telefon pro konzultaci je poskytován na vyžádání
http://www.atc-astro.cz


Copyright by ATC