První MEADE SC 14" LX200 GPS SMT v České republice

 

Dne 19. 5. 2004 byl dovezen do ČR firmou ATC Astro Telescope Company první dalekohled Schmidt-Cassegrain MEADE LX 200 GPS SMT o průměru 14", resp. 355 mm, komunikující s 16 družicovým navigačním systémem GPS.

Dalekohled typu LX 200 GPS, mimo navigačního systému GPS s nejvyspělejší elektronikou, je již standardně dodáván se softwarovým vybavením SMT (Smart Mount Technology) se zdokonalenými unikátními fukcemi. Je vybaven ovladačem Autostar II s displayem a pamětí 3,5Mb s databází 145 tisíc objektů, jehož různé programy s volbou 185 rychlostí umožňují velmi přesnou pointaci v návaznosti na CCD kameru. Mimo ručního ovládání pro ryché zaostřování posuvem primárního zrcadla je také standardně opatřen 4 rychlostním elektronickým mikroostřením s nulovou vůlí. V základním vybavení je digitální kamera LPI s SW Autostar Suite na CD s planetáriem s 19 miliony hvězdných objektů, který navíc umožňuje zpracování obrázků včetně automatických funkcí, jako např. seskládání obrázků.

Super pevný velký stativ standardně vybavený antivibračními podložkami je předurčen nejen pro běžné vizuální pozorování, ale i pro profesionální práce ve spojení se CCD kamerou. Pro uvedený elektronický systém MEADE s Autostarem existuje již řadu let technická podpora MEADE. Přes Internet je možné provádět aktualizaci dat různých nebeských objektů včetně satelitů, které byly právě vypuštěny na obežnou dráhu. Sledování pohybujících se objektů s rozdílnou rychlostí, než je rotace Země tak není žádný problém.

Elektronika MEADE s GPS umožňuje dalekohled nainstalovat kdekoliv na Zemi a ten se sám po stisku jediného tlačítka ustaví, najde si svoji polohu (zeměpisnou šířku a délku, nadmořskou výšku) a čas. Ustavení již není potřeba provádět pomocí hvězd, i když tato možnost stále existuje a je také plně automatizována a proveditelná během několika minut. Dokonce lze zjistit aktuální teplotu vzduchu při pozorování.

"Plně automatický dalekohled MEADE LX 200 GPS SMT je jedinečný přístroj, o kterém snilo v minulosti mnoho astronomů. Každému, kdo s tímto typem dalekohledu začne pracovat se zcela určitě zatají dech, když si ověří jaké možnosti vyspělá elektronika ve spojení s kvalitní optikou přináší. Kdo jednou v praxi vyzkoušel možnosti dalekohledů MEADE s vyspělou elektronikou, velmi těžko se pak vrací k jiným přístrojům.

Dalekohledy MEADE LX 200 GPS SMT nelze hodnotit jinak, než jako úžasný výrobek předního světového výrobce astronomických dalekohledů."

Holubec Jaromír

 ATC, Astro Telescope Company, a. s.,
P. O. Box 75, Nordic Park, Seifertova 33, 750 02 Přerov,
e-mail: atc-astro@quick.cz
Pravidla pro komunikaci e-mailem
telefon pro konzultaci je poskytován na vyžádání
http://www.atc-astro.eu


 


Autorská práva vyhrazena,
jakákoliv textová i obrazová část nesmí být bez písemného souhlasu nikde uvedena, kopírována a přenášena elektronickým a jiným způsobem

Copyright by ATC