Není mým zvykem uvádět odkaz na recenzi nabízených výrobků, avšak záměrně znevažující a zavádějící způsob informací v jednom diskusním fóru anonymem vystupujícím pod jménem Psion (Josef Ladra), kdy napsal: " Raději Vám přispěju, než abyste koupil BLACK1 ", mne přiměl k tomuto kroku. Filtry s těmito fóliemi používá celá řada televizních společností, profesionálů a tisíce uživatelů na celém světě k plné spokojenosti. Abych uvolnil prostor pro případný levný nákup s přispíváním, ruším nabídku některých formátů fólií, včetně těch s nízkou cenou.
Pro pozorování a fotografování Slunce používám několik desítek let skleněné chromové filtry a nyní několik let i filtry v objímce osazené fólii ATC Black 1. Kvalitu použití fólie ATC Black 1 dokladuje neupravený snímek foto přechodu Venuše přes Slunce.

Jaromír Holubec v.r.


Nezávislé posouzení sluneční fólie ATC Black 1

E-mail ze dne 28. 7. 2004 obdržený od pana Ing. Václava Přibáně z Hvězdárny Ďáblice
Uveřejnění korespondence na web. stránkách ATC je se souhlasem autora dopisu.

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
Odesílatel: Ing Vaclav Priban (priban@planetarium.cz)
Příjemce: atc-astro@quick.cz (atc-astro@quick.cz)
Předmět: porovnání slunečních fólií a okulárů
Datum: 28. července 2004
Přílohy: (none)
--====----====----====----====----===----===
Dobrý den,

minulý týden byla na Slunci vidět velká a členitá skvrna, spíše skupina a tak jsme jí využili k porovnání Vaší fólie a fólie Baader planetarium.

Nejprve jsme fólie porovnávali na hledáčku průměr 5 cm a zvětšení 20x. Při tomto nebyl vidět žádný rozdíl. Hlavně na hledáček Vaši fólii chci, protože lidé spíše poznají, že vidí Slunce žlutooranžové než když vidí bílý kotouček skrz fólii Baader planetarium a pak se ptají, kde je to Slunce. Myslí si,že je to průhled rourou dalekohledu.

Pak jsme použili Gajdůškův refraktor průměr 154 mm, f = 2380 mm a zvětšení postupně 60 x, 120 x a 160 x. ( Vaše okuláry 40 mm, 20 mm a 15 mm). Fólie Baader planetarium dává velice kontrastní obraz a žasli jsme jaké podrobnosti byly vidět.

Fólie ATC dává obraz s trochu menším kontrastem, takový měkčí, ale nebylo vidět nijak velké zhoršování obrazu v tomto rozsahu zvětšení. Pouze při tom měkčím obrazu více vadil neklid vzduchu. Kdo by se předtím nedíval skrz fólii Baader planetarium, která poskytuje opravdu skvělý obraz (mimo jiné i díky Vašim okulárům), tak by byl velmi spokojený. Fólie Baader planetarium je o trochu lepší.

Pak jsme porovnali různé okuláry, co máme k dispozici. Použili jsme k tomu refraktor Reinfelder-Hertel průměr 19 cm, f = 3000 mm. Dalekohled má helioskopický hranol, takže objektiv byl bez fólie. Srovnávali jsme okuláry Reinfelder-Hertel, Carl Zeiss Jena H-40 a Vaše výše zmíněné okuláry. Nejlepší obraz poskytují Vaše okuláry, je velice kontrastní a prokreslený do detailů. O trošku horší vyšel okulár H-40 a nejslabší jsou okuláry Reinfelder-Hertel, i když dávají dobrý obrázek,ale je zase takový méně kontrastní. Dokud jsme je neporovnali s Vašimi okuláry, nic jsme proti nim neměli. Porovnání jsme dělali dva, nejde jen o můj osobní náhled. Když si zájemci o astronomickou techniku postesknou, že Vaše okuláry jsou dosti drahé, tak jim na to můžu říci, že jsou opravdu vynikající.

................

S pozdravem

Ing V.Přibáň
hvězdárna Ďáblice
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Všechna práva vyhrazena.


Základní informace pro začínajícího uživatele dalekohledu najdete na:
Malá násobilka pro začínajícího pozorovatele

ATC, Astro Telescope Company, a. s.
P. O. Box 75, Nordic Park, Seifertova 33, 750 02 Přerov,
e-mail: atc-astro@quick.cz
Pravidla pro komunikaci e-mailem
http://www.atc-astro.eu

Copyright by ATC