EXPEDITION MAROKO 94´

 

Autentická reportáž
z
EXPEDICE MAROKO 94´
za prstencovým zatměním Slunce v severní Africe
posledním ve 2. tisíciletí na severní polokouliPořádaná Hvězdárnou a planetáriem hl. města Prahy
ve spolupráci s cestovní kanceláří AquaClub, Český Krumlov

kde se sponzorsky podílela firma
ATC, Astro Telescope Company , Přerov,

výrobce precizní astronomické optiky

autor: Holubec Jaromír, majitel fy ATC, a.s.
Tato stránka byla založena po 13,5 letech po návratu z expedice
EXPEDICE ATC EGYPT AFRICAN ECLIPSE 2006
za totálním zatměním Slunce v severní Africe

 

Základní informace:

Datum a čas konání totálního zatmění: 10. května 1994, čas 16:16 UT
Délka trvání: 05m 44s, poměrová velikost M:S 0,941
Oblast pozorování: východni pacifik, Severní Amerika, západní Afrika, v Evropě jen částečné


Třítýdenní expedice od 21.4. do 15.5.1994 byla podniknuta dvěma rotely Liaz - ROLLING HOTEL pro 18 cestujících + posádka. S 22 tun vážícími pojízdnými hotely se jmény Evženka a Oskar bylo najeto více jak 10 tisíc km a procestováno 9 států až do Maroka, včetně pouště až k Alžírským hranicím, na místo zatmění do průsmyku Col de Khaloua v nadmořské výšce 800 m centrální linie prstencového zatmění Slunce. Průběh zatmění Slunce vyšel na 100% díky pečlivému výběru místa pozorování Martinem Setvákem z Českého hydrometeorologického ústavu a jak bývá i obvyklé i díky štěstí na počasí. Pro vizuální pozorování a fotografování byla účastníky expedice použita různá technika. Od firmy ATC, Astro Telescope Company pro vizuální pozorování a k zadokumentování fotografováním byly použity přístroje ATC Monar 25x70 Expedition se slunečními skleněnými chromovými filtry ATC SF, klasická zrcadlovka Pentax s transfokačním objektivem f 35 ÷ 70 mm a pro videozáznam byla použita kompaktní analogová kamera Sony M8E Video 8, vše s vlastním kompletním vybavením, včetně dalšího speciálního příslušenství ATC.

Sponzorsky bylo dodáno celkem 6 ks dalekohledů ATC Monar 25x70 Expedition s chromovými filtry ATC SF. Vlastní expedice byla financována každým účastníkem ve výši cca 15 tis. Kč a vybavena různými dary od sponzorů např. od výrobců nápojů, proviantu apod.

Poděkování patří zejména manželům Setvákovým za průvodcovský servis a pracovníkům cestovní kanceláře AquaClub za pohostinský servis s přípravou teplého jídla 3x denně včetně chlazených plechovek piva a organizátorům pražské hvězdárny za zajištění zdaru expedice.

Po návratu z EXPEDICE MAROKO 94´ pak byly pořádány různé přednášky o expedici, např. na Astropraktikum 95 a a několik dalších. Součástí všech přednášek byla vždy i ukázka výběru z 15 hod. videozáznamu z 24 dní trvající expedice a seznámení s mnoha zážitky a zajímavostmi z cestování. Např. příhoda se smlouváním, kdy v době před průjezdem pouště v jedné pouštní vesnici na Marocko - Alžírských hranicích jeden místní berber s velkým údivem musel vzdát smlouvání plechovky piva v ceně 10,- Kč, kdy i při tehdy astronomické ceně 140,- Kč jsem nesmlouvavě kategoricky stále odmítal, že není na prodej.

Život a krása afrického kontinentu mě pak uchvátila natolik, že jsem se sem v dalších vlastních expedicích do Afriky několikrát vrátil.


Jaromír Holubec v.r.


Výběr z několika stovek obrazových postřehů z uskutečněné expedice seskenovaním snímků.Anabáze z cestování několika dní a nocí v marocké pouštiPozorování zatmění v průsmyku Col de Khaloua

Fotografováno s filtrem ATC SF 75/80 + ATC Monar 25x70 na stativu + Pentaxem z ruky


Foto z analogového videozáznamu Video 8 kamery Sony se slunečním filtrem ATC SF a bez, zmenšení 3x

Připravováno

 

Po návratu z expedice byly poznatky zpracovány a s dalšími třemi sponzorsky dodanými přístroji ATC Monar 25x70 Expedition byly s úspěchem podniknuty expedice za dalšími zatměními do Thajska v r. 1995 a do Venezuely v r. 1997. Obrazová reportáž z pozorování zatmění Slunce ve Venezuele s ATC Monar 25x70 Expedition byla pak celosvětově odvysílána mnoha televizními společnostmi.

Další expedice
EXPEDICE ZAMBIA AFRICAN ECLIPSE 2001
za totálním zatměním Slunce v jižní Africe

EXPEDICE PATAGONIE AMERICAN 2006
s výzkumným astronomickým zaměřením v jižní Americe


EXPEDICE Shanghai ECLIPSE 2008 a 2009
za totálním zatměním Slunce v Číně

Všechna práva vyhrazena.

ATC, Astro Telescope Company, a.s.
P. O. Box 75, Nordic Park, Seifertova 33, 750 02 Přerov,
e-mail: atc-astro@quick.cz
* Pravidla pro komunikaci e-mailem *
http://www.atc-astro.cz


Copyright by ATC