CCD kamery SBIG
předního světového výrobce profesionálních CCD kamer pro astronomii z USA
s vynikajícím technickým zázemím včetně zajištěného i pozáručního servisu.


ATC, Astro Telescope Company, a. s.
autorizovaný zástupce SBIG pro Českou a Slovenskou republiku a PolskoCCD kamery SBIG umožňují vždy bezproblémovou komunikaci s celosvětově používanými software.

Dovoz nových modelů byl zahájen v r. 2002, kdy byla dovezena celá řada nových modelů již s USB portem a s dvojicí CCD prvků. Od zahájení prodeje jsou uživatelům poskytovány také obsáhlé české návody. Během několika let přibyly další sofistikované modely kamery STL, STX, STF, ST-1 apod. s progesivně řešeným příslušenstvím. Se svým nízkým šumem a progresivními funkčními schopnostmi, včetně nové řady Kodak E se zvýšenou citlivostí na spektrum modré barvy a rychlým rozhraním USB, představují nejmodernější systémy CCD kamer vytvářející zcela nový obor amatérské a profesionální astronomie, který se rozvíjí mílovými kroky. Rozměr CCD kinofilmového formátu 24 x 36 mm pro profesionální použití v astronomii u velkoformátových kamer SBIG se stal již skutečností. Astronomům se tak nabízí možnost obohatit své zážitky o snadné pořizování obrázků, jaké byly dosud viděny jen v knihách a časopisech se strukturami, které v okuláru nejsou nikdy patrné.

Ukázka možností CCD SBIG STL 11000M s trpělivostí a zkušeností uživatele


Location: The dark skies of Strethi mountain Korinthia Greece, Camera: STL11000M -20C°, FSQ106EDX f5 Total exp. 9.5 hours, Ha-LRGB filters, Dates: 29-31 of August, 2011, Acquisition: CCDSoft, Processing: PixInsight

*************************

*Stručný přehled výrobků *
**
kompaktní Okulárový autoguider ST-I C a M

* * * * * *

kompaktní ST-8300M a ST-8300C
* Novinka r. 2010 *
CCD kamera s vysokým rozlišením formátu full frame 18 x 13,5 mm
8,3 megapixel, 3326 x 2504 pixelů, 5,4 mic, binning 2x2, 3x3


STF-8300 s karuselem a navigací

* * * * * *

kompaktní "Smart" Autoguider SBIG SG-4
* Novinka r. 2009 *
se zcela nezávislým autonomním naváděcím systémem - ideální i pro DSLR


* * * * * *

Klasické dvoučipové CCD ST a jednočipové CCD ST


Kamery SBIG ST jsou dodávány s nejnovějšími čipy CCD Kodak, zabudovaným účinným chlazením, 16 - bitovým TC - 237 naváděcím CCD čipem, univerzálním napájecím zdrojem 110 - 220VAC, kompletními propojovacími kabely včetně USB, s portem pro separátní naváděcí kameru. Součástí dodávky je profesionální voděodolný, vzduchotěsný, prachotěsný kufřík a rozsáhlé vybavení softwarem: CCDDOPS verze 5, CCDSharp, CCDSoftV5, TheSky verze 5, CCDOPS Lite pro Mac, a dalšími.
* * * * * *

Velkoformátové CCD STL kamery


monochromatická samonaváděcí kamera se zabudovaným filtrovým kolem

* * * * * *

SBIG CCD STX
nová třída v designu a parametrech - revoluční novinka r. 2009
SBIG STX-16803informace zde

Přehled kamer STX* * * * * *

AllSky-340C a AllSky-340C
celooblohová kamera Sbig - novinka listopadu 2008

* * * * * *


Přehled a provedení CCD kamer SBIGSBIG SGS Spectrograph - pro připojení dvoučipových kamer ST-7/8/9/10/2000/4000 a dalších

Technická specifikace SBIG SGS - samočinně naváděný spektrograf:

 • Disperze: 1,07 nebo 4,3 angströmů na pixel
 • Rozlišení: emisní čára se zaznamená s pološířkou 2,2 nebo 8 angströmů
 • Zaznamenané spektrální pásmo při jedné expozici: 750 angströmů při vysokém rozlišení nebo 3200 angströmů při standardní mřížce
 • Výběr středové vlnové délky: nastavování pomocí kalibrovaného mikrometru
 • Rozsah vlnových délek: 3800 až 7500 angströmů
 • Citlivost: poměr signál šum 10:1 pro objekt – hvězdu velikosti 10. mag, expozice 20 minut s kamerou ST-7E a vstupní aperturou 10“ (25 cm) v režimu vysokého rozlišení.
 • Vstupní štěrbina: 18 mikronů
 • Úhlová apertura (světelnost): F/6,3 krát F/10.
 • Rozměry: 4“ x 5“ x 8“ (10 x 12 x 20 cm)
 • Hmotnost: spektrograf plus kamera ST-7 : 2,4 kg
 • Použití:
  Klasifikace hvězd
  Analýza spektrálních čas mlhovin
  Identifikace spektroskopických dvojhvězd
  Měření vlastního pohybu hvězdy s přesností ± 6 km/s
  Měření vlastních pohybů emisních mlhovin
  Spektra laboratorních a přírodních zdrojů
  Spektra galaxií a červený posuv
  Měření jasnosti kvasarů

  SBIG Spectrograph SGS HIGH RES - s vysokým rozlišením


  SBIG DSS-7 Spectrograph - pro jednočipové kamery ST-7/8/9/10/2000/4000 a ST-402
  optimální pro ST-402ME a teleskop f/10


  SBIG AO-8 Adaptivní optický systém pro ST-7/8/9/10/2000/4000 a
  SBIG AO-L Adaptivní optický systém pro velkoformátové STL kamery CCD


 • Filtrové karusely a Filtry  Doplňující informace:
  Prodej CFW-8A byl ukončen v září 2006. Nový model CFW-9 s elektronikou umožňuje připojení pro všechny modely s USB a není slučitelný pro použití se staršími paralelními verzemi ST.

  Ostatní příslušenství


  *****
  Informace pro objednávky CCD kamer Sbig:
  Termín dodání: 2 až 8 týdnů od data objednávky a liší se dle typu výrobku a aktuálních výrobních kapacit.
  Doprava zboží: v České republice, na Slovensko a do Polska je zdarma.
  Záruční doba: 2 roky na materiál, dílenské a montážní práce od doby nákupu. Tato dvouletá záruka se nevztahuje na CCD, která jsou zaručená výrobcem CCD a je poskytována 1 rok.
  Podmínky dodání: Platba v CZK, nebo v USD nebo v EUR na účet zálohovou platbou před dodáním. Osobní odběr je možný po předchozí dohodě i v sobotu a neděli na adrese:
  ATC, Astro Telescope Company, a. s., NORDIC PARK, Seifertova 33, 750 02 Přerov, Czech Republic
  Upozornění: Ceny zboží CCD kamer SBIG a příslušenství podléhají změnám dle informací výrobce a dle aktulního kurzu CZK k USD, o kterých je zákazník předem informován. Informativní ceny jsou v USD bez DPH, ceny dopravy a celního odbavení. Najdete nás zde.

  Podrobné informace poskytujeme na dotaz e-mailem, případně si lze vyžádat telefon a jsou také na adrese: www.sbig.com


  *****

  Porovnání filmu s CCD:
  Film má výhodu mnohem většího formátu (prozatím), barevného podání a nezávislosti na elektrické síti (kamery firmy SBIG je možné napájet z baterií spolu s přenosným počítačem, musí se však použít měnič). Při praktickém odzkoušení lze zjistit, že film je nejlepší pro vytváření senzačních velkoplošných barevných snímků a CCD je nejvhodnější pro planety, všeobecnou výzkumnou práci, jako je sledování proměnných hvězd a určování polohy a jsou velmi dobré pro nejobtížnější zobrazovací problémy v astronomii: zobrazování malých, slabých objektů. Pro takové obrazy se obvykle vyžadují dlouhé expozice na filmový materiál.

  Systémy založené na CCD snímačích mají oproti filmu několik výhod: větší citlivost, kvantitativní přesnost, schopnost zvýšení kontrastu a odečtení pozadí oblohy stisknutím několika kláves, schopnost společného sčítání více snímků bez zdlouhavé práce v temné komoře, širší spektrální rozsah a okamžitou kontrolu kvality obrazu dalekohledu.

  CCD kamery SBIG nabízejí pohodlí, vysokou citlivost a moderní metody zpracování obrazu, kterým se film prostě nemůže rovnat. Ačkoliv CCD kamery prozatím zcela nenahradí film s jeho velkým formátem, umožňují přesto svými vlastnosmi široké možnosti využití v amatérské a profesionální astronomii. Lze však předpokládat, vzhledem k rozvíjejícím se technologiím, že v krátké budoucnosti CCD kamera zůstane jediným používaným systémovým mediem pro zachycení astronomických jevů.


  Charakteristika CCD kamer:
  Kamery ST-7XE, ST-8XE, ST-9XE, ST-10XE, ST-10XME a ST-2000XM disponují několika novými vzrušujícími funkcemi: zlepšenou automatickou pointací (US patent 5.525.793), rychlým rozhraním USB, zlepšenou konstrukcí chlazení a dalšími. Tyto kamery obsahují dva CCD prvky, jeden pro pointaci a druhý velkoplošný pro zobrazování. Nízký šum výstupních elektronických obvodů fakticky zaručuje, že pro dalekohledy se světelností f/6,3 nebo větší bude vhodná pointační hvězda v zorném poli pointačního CCD. Nová konstrukce chlazení je schopna poskytnout podobný chladicí výkon, jako dvoustupňový chladicí systém. Reléový výstup se připojuje k většině současných komerčních dalekohledů a je možné jej snadno upravit prakticky pro jakoukoliv mechaniku. Výsledkem je, že se zapnutou pointací lze snadno nasnímat hodiny trvající expozice bez diferenciální úchylky pointačního dalekohledu vzhledem k hlavnímu teleskopu a bez těžkostí s nastavování radiálního hledáčku, vše se přitom ovládá z klávesnice počítače. Tyto vlastnosti spojené s neobyčejnou citlivostí CCD umožní uživateli pořizovat snímky vzdálených vesmírných objektů v kvalitě dosahované dosud jen ve stálých hvězdárnách s dalekohledy se střední světelností! Technické vybavení rovněž umožňuje stabilizaci obrazu pomocí adaptivního systému SBIG AO-7 nebo spektroskopická sledování s automatickou pointací s SBIG SGS.

  Porovnání s předchozími modely:
  Nová řada kamer ST-X (ST-7XE, ST-8XE, ST-9XE, ST-10XE, ST-10XME a ST-2000XM) v sobě zahrnuje následující vylepšení:
  -Používají rychlý paralelní nebo univerzální sériový port USB pro 10× až 15× rychlejší přenos dat.
  -Jsou doplněny novým dvousměrným přídavným I2C portem AUX.
  -Kontrolky na panelu ukazují spínání reléových výstupů (užitečné při lokalizaci problémů)
  -Nový výměník tepla s možností připojit vodní cirkulaci.
  -Není zde žádná pevná paměť ROM se základním programovým vybavením (firmware), kterou je třeba aktualizovat. Programové vybavení se do kamery zavádí po zapnutí. Výměnou ovladače zaváděcího programu je možné kameru vybavit novými funkcemi a vlastnostmi.
  -Postup zavádění programu je upraven, po načtení základního programového vybavení kontrolka bliká a zapíná se ventilátor. Při nastavování výchozích hodnot závěrky kontrolka bliká.
  -Byla upravena konstrukce závěrky i její elektroniky, aby se snížilo parazitní světlo a nepřesnost závěrky.
  -Kamery ST-8XE, ST-9XE, ST-10XE a ST-10XME byly vybaveny automatickým pointačním snímačem CCD..
  -Každá kamera je dodávána s propracovaným programovým vybavením CCDSoftV5 a TheSky.


  Ovládací program kamery CCDOPS verze 5 se vyznačuje následujícími vylepšeními:
  -podpora kamer vybavených portem USB
  -podpora pro Ethernet (přechod Ethernet – paralelní port) pro kamery s paralelním portem
  -čtení souborů FITS -Ukládání obrazových dat v několika formátech (včetně formátu ASCII, který umožňuje import do Excelu). v jedné operaci se otvírá najednou
  -nové univerzální ovladače
  -pracuje se všemi 32-bitovými operačními systémy Windows (05/98/Me/NT/2000/XP)
  -verze 5 (zlatá ikonka) může být nainstalována spolu s verzí 4 (černá ikonka)
  -pro dialogové okno v režimu zaostřování je použito velkého písma s nejvyšším jasem, aby se zaostřování usnadnilo
  -u modelů ST-7/8/9/1/1001 byly připojeny výstupní režimy 1×N, 2×N a 3N
  -zvětšený náhled v okně s nitkovým křížem
  -náhled se zvýšenou ostrostí v dialogovém okně kontrastu
  -přemístitelná lišta s ikonami


  *****

  Všechna práva vyhrazena.

  Požadavek na další informace a objednávky lze adresovat na:
  ATC, Astro Telescope Company, a. s.
  P. O. Box 75, Nordic Park, Seifertova 33, 750 02 Přerov,
  e-mail: atc-astro@quick.cz
  * Pravidla pro komunikaci e-mailem*
  telefon pro konzultaci je poskytován na vyžádání
  http://www.atc-astro.eu

   


   

  Copyright by ATC

  Autorská práva vyhrazena,
  jakákoliv textová i obrazová část nesmí být bez písemného souhlasu nikde uvedena, kopírována a přenášena elektronickým a jiným způsobem
  Upozornění platí bez výjimky pro jakýkoliv odkaz